Windows 7 vs Ubuntu

Kaptam egy szép feladatot, nevezetesen egy gépre kellett telepítenem Windows 7-et és Ubuntu Linuxot. A gép egy Dell Latitude E5500 típusú laptop volt, 4 Gb memóriával, 64 bites processzorral. Csili-vili kis gép, kitűnő alanya egy tesztnek.

Időhiány miatt csak annyira futotta, hogy csak a kedvenc tesztemet, a telepítést és konfigurálást vethettem össze. Ez számomra azért fontos, mert ugyan ez nem a hétköznapi használatot teszteli, de az elvégzendő műveletek ugyan azok, csak a megoldások különböznek. Itt derül(het) ki, hogy a szoftver gyártók koncepciói mennyire válnak be a gyakorlatban.

A telepítős tesztel szembeni elvárásom a következő szempontok:

  • Mennyi idő alatt települ fel a telepítőlemezről az operációs rendszer?
  • A gép különböző hardver eszközeit mennyire sikeresen ismeri fel, ill. mennyi időbe telik és milyen sikerrel jár illesztő programot (driver) vadászni hozzá?
  • Az alap feltelepítése után mennyi ideig tart az online frissítés?
  • Az adott feladathoz szükséges szoftverek, segédprogramok telepítése, frissítése, konfigurálása mennyi időt vesz igénybe?
  • Összegezve, melyik rendszer mennyire “emberbarát”, melyik mennyire pocsékolja az energiáit és az idejét a felhasználóknak egy telepítésnél.

Az ügyfél igénye az volt, hogy a gép 500 Gb-os merevlemezének nagy részén a Windows terpeszkedjen, a másik sarokban pedig egy Ubuntu. A gép indulásakor lehessen eldönteni, hogy melyik operációs rendszerrel induljon.

Első lépés a Windows 7 telepítése. Ez egy 64 bites Pro Hun változat volt. A telepítés az XP-hez képest megváltozott. Követve a Vista vonalát, grafikus felületen történik. A particionálással benyomásom szerint kevésbé fárasztja a hétköznapi felhasználót, viszont a hozzáértők is egyszerűen beállíthatják a kívánságuk szerinti partíciókat.
A telepítés során egyik ablakban megkérdezte, hogy az indulás után aktíválja-e a Windows-t. Ez alapértelmezetten be volt kapcsolva, és sajnos figyelmetlen voltam, tovább léptem. Mivel a célom a tesztelés volt és ehhez nem célszerű egyből aktiválni a rendszert, ezért ez problémát jelentett. Sajnos nem tudtam már vissza lépni erre a kérdésre, így kezdhettem elölről a telepítést.

A telepítés indulása után kb. 40 perc múlva az alaprendszer elindult. Hurrá.

Windows 7

A Windows 7-ről sok mindent nem tudok írni, annyi idő most nem volt, hogy kimazsolázzam, mit is tud. Külsőre olyan mint egy plasztikai sebészeten átzavart Windows Vista.

A hardvereszközök közül viszont szánalmasan keveset ismert fel. Ez azért is meglepő mert ez a géptípus nem egy ismeretlen vagy nagyon új gyártmány, elvárható lett volna, hogy ismerje a Windows 7. Nem látta a hálózati kártyákat, bluetooth-t, a hangkártyát és a video kártyát.
Így hát kénytelen voltam egy másik gépen a gyártó oldaláról levadászni a meghajtó programokat. Ez a keresés, letöltés, átmásolás és telepítés kb. ugyan annyi időbe telt mint maga az alaprendszer telepítése. ( a géphez nem volt mellékelve a gyári driver lemez)

Miután minden a helyére került eljött az ideje a frissítésnek. Most 2010 február közepén egy friss telepítésű Windows 7 egy 4 Mbit-es internetkapcsolaton kb. 90 percig molyolt amíg letöltött mindent amire szüksége volt.

Ez a telepítés eddig megközelítette a 3 órát. Ehhez hozzá lehet venni még azt is, hogy önmagában egy Windows nem sok mindenre használható. Kellenek irodai szoftverek, más alkalmazások, kiegészítő programok, stb.
Ezeknek a telepítése és beállítása még elvitt kb. 2 órát.

De nem állunk itt meg, az ügyfélnek kell a másik rendszer is a gépére.

A Linuxok közül az Ubuntu 9.10-es verziót telepítettem a Windows mellé.

Maga a telepítés legizgalmasabb része az volt amikor az Ubuntu telepítő felajánlotta, hogy a Windows 7-et arrébb löki a winchesteren, hogy oda férjen még ő is. Jóváhagyás után nem sokat vacakolt elkezdte a rendszer másolását a merevlemezre.

Ubuntu 9.10

Kb. 30 perc múlva a a telepítés befejeződött és az újraindítás után  a elindult az Ubuntu. Minden hardver eszközt felismert, mindegyiket tudta is használni. Semmilyen hókuszpókuszt nem kellett végezni, a rendszer kész volt.

Ok, jöjjön a frissítés. Az internetről, ugyanazon a kapcsolaton mint a Windows, 15 perc alatt lefrissítette magát a Linux.

Kis körülnézés után az is látható volt, hogy az Ubuntuba bekerült egy csomó olyan program, ami a mindennapi munkához általában kell. Csak néhány kiegészítőt kellett a csomagkezelőjén keresztül megkeresni és telepíteni.
Ez még igénybe vett 10-15 percet.

Összegezve az Ubuntu Linux 1 órás mentével szemben a Windows 7 3 órát rabol az életünkből. Ez kissé elkeserítő véleményem szerint, hiszen a Windows, mint grafikus “mindent megoldó” operációs rendszer több mint 15 éve jelen van. Ha csak a Windows 95-től nézzük a fejlesztéseket, ezen a téren nem sok minden változott. Telepítés, driver keresés és azok telepítése, frissítés. Ez elég lehangoló.

Ezzel szemben a Linux disztribúciók, nem csak az Ubuntu, hanem más kiadások is, sokkal hatékonyabbak, emberbarátabbak. Láthatóan jó irányba fejlődnek, ami, tekintve, hogy a felhasználók kegyei a tét, igen hamar megrengetheti a Windows hegemóniáját.

This entry was posted in Informatika, Leírások and tagged , , , . Bookmark the permalink.

5 Responses to Windows 7 vs Ubuntu

  1. Hantó Balázs says:

    Szerintem, elfogult vélemény, egy konkrét konfig tesztelése után ilyen kategorikusan kijelenteni, hogy a Windows 7, mennyire gyengén muzsikál.Félreértés ne essék,nincs bajom a linuxal,igaz nem használom napi szinten.Viszont én pont ellenkező tapasztalattal rendelkezem :Asus barebone P4 összerakása után,lényegében semmi dolgom nem volt a Win 7 telepítéssel, végigment szépen,1 eszközt nem ismert fel,de net kapcsolatnál pár klikk és kész is volt,nem kellett drivert töltögetni.A másik gép a párom karácsonyra szánt J&W Minix netbookja volt:Mindent,kihangsúlyozom mindent felismert elsőre,a driver lemezt elő sem vettem:-)Bizony Ubuntunál is akad olyan,hogy egy konfig nem ízlík neki,és fél nap kinlódás, mire az alap dolgok működnek rajta normálisan.

  2. Keszei Gábor says:

    Kedves Balázs,

    köszönöm a hozzászólását. Önnek igaza van, ez egy elfogult vélemény.
    A cikk apropója az volt, hogy ugyanazon a gépen telepíthettem két különböző operációs rendszert, melyekkel igen gyakran találkozunk mostanában. És mivel
    sokszor kapok olyan kérdéseket ügyfeleimtől, hogy melyik jobb, melyikkel jár ő jobban, kínálkozott a remek alkalom a tesztre.
    Természetesen ez a telepítős teszt egy felhasználónak nem mond sokat, hiszen ő nem telepíteni akarja a gépét, hanem használni.
    De remélem ebből a szempontból is hasznos amit leírtam.

  3. pushy says:

    Üdv!

    Én négyszer ugrottam neki az Ubuntunak Fujitsu laptopon. Mind a négyszer órákig tartó szívás volt az egész (nem ment a wifi LED-je), aminek a vége az lett, hogy visszakerült a Windows a gépre. De a Windows iránti utálat arra sarkallt, hogy fussak még egy kört. Jobban utánajártam a dolgoknak, kinyomtattam magamnak, hogy mit, hogyan csináljak, stb. És sikeres volt a telepítés. Ma már csak akkor telepítek, ha kijön a szokásos áprilisi kiadás. Teljes mértékben elégedett vagyok az Ubuntuval. Hála az égnek, az én gépemen mindent felismer.

    Üdv: Pushy.

  4. AfterBit says:

    Sziasztok!

    Én szerintem ezen nem érdekes vitatkozni.
    Aki HardCore játékos az úgyis WinfOS-t telepít a gépére. Én személy szerint nagyon nem szeretem a Windózt. Amint látjátok a neve írásából is, nem elgépeltem, illetve le is tudom írni :D (azért írom nehogy vki belekössön az írásomba).
    Aki pedig csak úgy használja a gépet mind netezésre, mind szövegszerkesztéser ill. más irodai csomagokat használ annak bőven elég egy linux.
    Azt én véleményem szerint nem létszükséglet win-t telepíteni, nem csak azért mert fizetni kell érte (khmm, khmm, nem sokan szoktak a .torrent fájl letöltése ill. futtatása után fizetni).

    Érvek a linux (ubuntu) mellett: a grafikus felülete van olyan jó mint a windows, használni mindenki ugyanúgy tudja mint a winodws, aki picit jobban ért a géphez az tud rá tenni szervereket-> jó védelem, kis gépeken is gyorsan működik, egy átlagfelhasználó sokkal, de sokkal több minden tud beállítani rajta, ingyenes, stb…. ha vkit még érdekel írok :D
    Érvek a linux ellen: nincs rá sok játék írva (de azért már van jópár), aero felület tudtommal nincs, aki winodwst használt lesz a mappaszerkezete, minden rendszermaggal való munkára kéri a root jelszót, és többet nem tudok

    Windowsos melletti érvek: van csilivili felület, millió játék van rá írva, mást nem tudok :(
    Winodws elleni érvek: kicsi rendszerbiztonság, fizetős, könnyen összeomlik, stbbbb (ha leírnám mindet soha nem végeznék)

    Én a telepítésről azért nem írtam, mert a felhasználót az nem érdekli, hogy mennyi munka volt vele. Amúgy nem tudom, hogy miért nem tud feltelpíteni egy átlagfelhasználó egy gépet, mikor a winodwsnak egyszerű a telepítése, linuxnak meg majdnem csak annyi, hogy berakod a cd (vagy lan kábal esetleg pendrive) és fent is van.
    Linuxnál minden általános szoftver fent van a gépen, winodwsnál mindent töltögetni kell. Na mindegy majd ha lesz időm még ezt is kivesézem
    AfterBit

  5. Alma says:

    röviden: a Windows egy elkényesztett bomba pláza cica – a saját problémáival, a Linux egy okostojás csúnyácska lány, hiába vesz fel menő cuccokat akkor se lesz jobb, és sok mindenhez nem ért. Persze a csúnya lányoknak is van barátjuk, na ők telepítenek linux.
    Windows 30k, na és kb. 1 tank benzin. Nekem akkor áll égnek a hajam mikor elkezdik a régi nótát, h Photoshop helyett ott Gimp…
    Szóval komoly IT munkára vagy játékra alkalmatlan a linux, webezni, filmezni, kisebb rajzolgatásra vagy korlátozott iroda munkára oké. Csak ne kapj olyan doksit amihez eszignó kell, mert az csak windowson fut.

MINDEN VÉLEMÉNY SZÁMÍT!

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>